Ako sa kórejčina stala svetovým fenoménom?
Kultúrne hnutie známe ako Hallyu, alebo kórejská vlna, a nadnárodná popularita hudby a tanca K-pop, ale aj kórejskej kozmetiky, sa stali významným fenoménom vo svete.
Za začiatok súčasného K-popu považujeme 11. apríl 1992, keď skupina Seo Taiji and Boys po prvýkrát predstavila svoju hudbu v televízii.
Hudobný priemysel v Južnej Kórei, konkrétne K-pop, sa stal populárnym po roku 2000 vďaka internetu a rozvoju sociálnych sietí. V súčasnosti už ide o 5. generáciu K-pop kapiel a doteraz ich vzniklo asi 300.
Táto juhokórejská populárna kultúra má veľký vplyv, najmä medzi mladou populáciou. Napriek kultúrnej a geografickej vzdialenosti mladí začleňujú aspekty kultúry K-pop do svojho každodenného života, vrátane hudby, tanca, K-drámy a jedla, a niektorí z nich sa dokonca snažia naučiť kórejský jazyk.
Vďaka moderným technológiám vnímajú takmer v reálnom čase, čo sa deje na ázijskom kontinente, a spájajú sa s fanúšikmi K-pop nielen v Kórei, ale aj v iných častiach sveta.
K-pop je zároveň aj vizuálny fenomén a dôležitú úlohu v ňom zohráva tanec. Tanečné zostavy a choreografie sú komplexné a zdôrazňujú hudbu, pričom tanec rozhodne prekonáva jazykové bariéry. Mladí ľudia prostredníctvom tanečných choreografií objavujú nové aspekty telesnosti. Vo voľnom čase organizujú tanečné súťaže a aktivity, a vytvárajú priestor aj pre vlastné vyjadrenie.
Kórejský jazyk ovláda viac ako 75 miliónov ľudí a je na 18. mieste v rebríčku najpoužívanejších jazykov na svete. Kórejčina do svojho jazyka prevzala aj niektoré anglické slová a frázy. Tento hybrid medzi angličtinou a kórejčinou sa nazýva „konglish“. Napríklad, keď sa v kórejčine povie 디카 („dika“), znamené to skrátené anglické slovo pre „digital camera”. Ďalším príkladom je 셀카 („selka“), čo znamená selfie.